Turecko

Pomezí Evropy a Asie

Hledáte vzrušující a exotickou prázdninovou destinaci? Nehledejte nic jiného než Turecko! Tato středomořská země se svou úžasnou krajinou, chutným jídlem a kulturními atraktivitami se jistě postará o jedinečné zážitky. Ať už toužíte po outdoorovém dobrodružství nebo po pohodové dovolené na pláži, Turecko je tou správnou destinací. V Turecku na vás totiž čeká spousta atrakcí, jež se postarají o skvělou zábavu na dlouhé hodiny. Od starověkých ruin Efesu až po léčivé termální prameny v Pamukkale. Od sněhobílých pláží Turecké riviéry až po kosmopolitní Istanbul. A to jsou jen některé z desítek vyhlášených atrakcí Turecka.

Ti, kteří milují poznávání kultury, si musí připustit, že návštěva Istanbulu je téměř nutností. Toto město, rozkládající se hned na dvou kontinentech současně, nabízí svým návštěvníkům kupříkladu úchvatný výhled z Galatské věže. Nebo možnost prozkoumat fascinující bazary, z nichž ten nejznámější je Velký bazar. Pokud se cítíte plni energie a máte rádi adrenalin, můžete si dokonce vyzkoušet paragliding nad tímto úchvatným městem.

A pro ty, kteří rádi tráví čas v krásné přírodě, je dovolená a Turecko skoro povinností.

Letoviska v Turecku

Turecká letoviska nabízejí svým návštěvníkům příležitost vychutnat si bohatou kulturu země a dechberoucí krajinu. Ať už hledáte luxusní resort či ubytování, které je cenově dostupnější, v Turecku najdete mnoho skvělých letovisek, které uspokojí vaše potřeby. Od all-inclusive resortů s lázeňskými službami světové úrovně až po menší rodinné hotely. Každý, kdo chce blíže prozkoumat tuto krásnou zemi, si v Turecku něco najde.

Od Istanbulu po Antalyi, od Izmiru až po daleký východ. Prázdninová střediska v Turecku nabízejí, co se ubytování týče, spoustu možností. Řada z těch nejlepších tureckých letovisek se může pochlubit úžasným výhledem na Středozemní nebo Egejské moře. Jiná zase nabízejí přímý přístup na pláže s křišťálově modrou vodou. Návštěvníci Turecka na mnoha z těchto míst najdou tradiční tureckou pohostinnost a současně moderní vybavení. K němu patří kupříkladu bazény a vířivky. Ať už hledáte romantický únik z všednosti, či místo pro rodinnou dovolenou, Turecko a jeho letoviska mají co nabídnout každému.

Pláže

Pokud hledáte prázdninovou destinaci, která nabízí krásu a dobrodružství, pak by Turecko mělo být na prvním místě vašeho seznamu. Díky úžasným plážím, rozmanité kultuře a živým městům není divu, že sem každé léto proudí miliony lidí z nejrůznějších koutů světa. Od křišťálově čisté vody u Icmeleru až po skryté zátoky městečka Kas. Na tureckém pobřeží si každý z jeho návštěvníků najde lokalitu, která bude vyhovovat přesně jeho přáním a potřebám.

Udělejte si výlet na pláž Icmeler a prožijte příjemné dny opalováním v měkkém a vyhřátém písku. Pak se ponoříte do chladné mořské vody, abyste s blížícím se polednem unikli před horkem. Pokud toužíte po něčem vzdálenějším, vydejte se do města Kas. To leží na jižním pobřeží Turecka a může se pochlubit skrytými zátokami, které jsou ideální k objevování. Buď plavbou na kajaku, či na palubě vypůjčené lodi. Případně si udělejte výlet na Oludeniz. Jde o jednu z nejoblíbenějších pláží v celém Turecku. Pláš se celosvětově proslavila intenzivními odstíny modré barvy moře, kontrastující se svěžími zelenými svahy nedalekých hor.

Památky

Turecko je země krásných památek a ohromujících scenérií. Od antických ruin Tróje po rušné bazary v Istanbulu. Tato obdivuhodná zemi, spojující Evropu a Asii, má co nabídnout každému ze svých návštěvníků. Nenechte si ujít její dechberoucí výhledy. Tady je pouze několik z tureckých památek, které byste neměli na své dovolené minout.

Začněte Efesem. Římským městem, kde se stával jeden ze sedmi divů starověkého světa, Artemidin chrám. Projděte se jeho dobře zachovalými ruinami, jako je Hadriánova brána nebo Celsova knihovna. Pak se vydejte do Pamukkale, kde vápencové terasy kaskádovitě klesají do tyrkysových jezírek, tvořených termálními prameny. Jezírka skýtají až neuvěřitelný pohled.

Počasí

Počasí v Turecku bývá jedním z hlavních faktorů při plánování dovolené v této zemi. V letních měsících mohou teploty stoupat nad 30 stupňů a slunce svítí jasně po většinu dne. Cestovatelé, kteří doufají, že si užijí trochu sluníčka a tepla, by se měli zaměřit na návštěvu Turecka v červenci, popřípadě v srpnu. To bývají nejteplejší měsíce v roce.

Naproti tomu zimní období s sebou může přinést studené větry ze Sibiře. Ty působí výrazné snížení teplot. Sněžení je v zimě běžné v mnoha oblastech Turecka. Ti z turistů, kteří hledají v Turecku exotickou lyžařskou dovolenou, by měli využít tohoto přírodního fenoménu a navštívit střediska, k nimž patří třeba Uludag, Palandoken či Erciyes Mountain. Ať už doufáte v zasněžené hory anebo horké letní dny, v Turecku určitě najdete něco, co bude vyhovovat přesně vašim potřebám.

Kulturní zážitky

Turecko je pulzující zemí, plnou kultury a působivých zážitků. Ty si tady mohou užít cestovatelé všech věkových kategorií. Ať už hledáte perfektní prázdninový únik ze stereotypního pracovního tempa nebo vzrušující dobrodružství, Turecko má co nabídnout všem. Je tedy skvělou volbou pro vaši příští dovolenou.

Od jedinečných historických památek až po úžasnou krajinu. Turecko nabízí návštěvníkům řadu zážitků, na které jen tak nezapomenou. Od dechberoucích výhledů z vrcholu hory Ararat až po rušné trhy v Istanbulu. Turecko je domovem mnoha jedinečných kulturních atrakcí, které ve vás zanechají trvalé vzpomínky. Projděte se starověkými ruinami, jako je Efesos a hrad Bodrum. Případně prozkoumejte tradiční turecké vesnice, k nimž patří třeba Kappadokie. V ní se můžete dozvědět něco více o místních zvycích a ochutnat vynikající kuchyni. Pokud jde o objevování Turecka, této vzrušující destinace, možnosti máte téměř nekonečné.

Příroda

Turecko je nádhernou zemí s krásnou přírodou, kterou tady lze zažít během dovolené na vlastní kůži. Možnosti sahají od rušných měst až po nedotčenou krajinu. Přírodní divy Turecka si během dovolené zkrátka nesmíte nechat ujít.

Krajina v Turecku se velmi liší v závislosti na tom, kam se vydáte. Severní oblast Černého moře je charakteristická hustými lesy a zvlněnými kopci. Naproti tomu Egejské a Středomořské oblasti bývají posety okouzlujícími vesnicemi. A také úžasnými výhledy na pobřeží. Spolu s těmito malebnými prostředími přicházejí rozmanité populace divoké zvěře. Ty sahají od divokých prasat po vzácné ptáky, jako jsou plameňáci a pelikáni. Milovníky přírody potěší návštěva národních parků a rezervací po celém Turecku. A také objevování některých z nejzajímavějších rostlin a živočichů, endemických této oblasti.

Turecká gastronomie

Turecko je úžasnou destinací na dovolenou. A jeho bohatá gastronomie jen přidává na zážitku. Turecká kuchyně je směsí různých kultur. Zahrnuje nejrůznější chutě a vůně. Od vlivů Střední Asie a Blízkého východu až po středomořské ingredience. Její výrazný kulinářský styl vynesl turecké gastronomii pověst jedné z nejobsáhlejších na světě.

Od předkrmů mezze, kam se řadí kupříkladu humus a falafel, až po šťavnaté kebaby. Turecké jídlo potěší vaše chuťové pohárky svým živým kořením a jedinečnými přísadami. Pouliční stánky s občerstvením nabízejí rychlé zakousnutí na cestách, zatímco kavárny servírují lahodnou kávu. Tu je ideální si vychutnat s pečivem, jakým je baklava nebo kunafa. Vše samozřejmě připravené dle tradičních receptur, předávaných z generace na generaci. Na jedinci, hledající něco zásadnějšího, čekají spousty restaurací po celém Turecku. Ty podávají klasická turecká jídla, mezi něž náleží döner kebab či Iskender Kebab.

Možnosti ubytování

Ubytování je důležitou součástí plánování každé dovolené. A ani Turecko pochopitelně není výjimkou. Tento kulturně bohatý národ nabízí návštěvníkům spoustu možností, pokud jde o hledání místa k ubytování. Od pětihvězdičkových luxusních hotelů po malebné penziony se snídaní. Na každého tu čeká něco a najde se tady nocleh pro každý vkus a rozpočet.

Ti, co hledají jedinečný zážitek, často míří v Turecku do butikových hotelů, umístěných v historických budovách. Nebo na plážích. Tato zařízení nabízejí veškeré moderní vybavení v úžasném prostředí. Ubytovat se dá i v soukromí, kde často poznáte autentickou chuť místní kultury. Velkým skupinám a jedincům, hledajícím vícero ubytování mimo hlavní turistická centra, jsou k dispozici prázdninové pronájmy po celé zemi.

Nákupy

Nakupování v Turecku je skvělý způsob, jak si užít místní kulturu, a současně zažít vše, co tato země nabízí. V záplavě tradičních řemeslných trhů, rušných bazarů a moderních nákupních center si vybere každý.

Velký bazar v Istanbulu je jedním z nejstarších a také největších krytých trhů v Turecku. Je plný tisíců obchodů, prodávajících téměř vše. Od koření, šperků a textilu až po koberce a suvenýry. Návštěvníci zde mohou smlouvat o cenách, nebo se jednoduše pokochat atmosférou pestrobarevných stánků, překypujících produkty z celého světa. Kvůli modernějším nákupním zážitkům zamiřte do Akmerkez Mall, jednoho z nejznámějších istanbulských nákupních center na evropské straně města. Může se pochlubit více než 200 maloobchodními prodejnami. Obchody a obchůdky tvoří, spolu s restauracemi, kavárnami a dokonce i komplexem venkovního kina, kde si můžete vychutnat film pod hvězdami, unikátní místo.

Pobytu v Turecku

Turecko je zemí zázraků s bohatou historií, trvající několik staletí. Ty tady potkáte takřka všude. Od tisíce let starých ruin Efesu až po krásné pláže a křišťálově čisté vody Kusadasi. Turecko má zkrátka v nabídce pro každého něco. Dovolená je tady fantastickým zážitkem, jenž zanechá dojem na celý život.

Asi první, čeho si člověk na Turecku všimne, je, jak přátelští a vstřícní bývají místní obyvatelé. Všude budete mít pocit, jako byste byli u někoho vítáni. Od pouličních prodavačů v Istanbulu až po hostinské v Kappadokii. Turecká pohostinnost nemá ve své vřelosti a štědrosti obdoby.

I jídlo je až neuvěřitelné. Během dovolené v Turecku budete mít možnost ochutnat spoustu tradičních jídel. Zvláště si pak vychutnejte ochutnávku různých druhů chleba a pečiva, dostupných na místních trzích.