Chorvatsko

Středomořské klima

Když se u nás zmíní středomořské klima, určitě se spoustě Čechů vybaví Chorvatsko. Poloha Chorvatska na západě Balkánského poloostrova zajišťuje jeho návštěvníkům středomořské klima. To se vyznačuje horkými, suchými léty a mírnými zimami. Není tedy divu, že se do této krásné země na pobřeží Jadranu hrne na letní dovolenou nespočet rekreantů. Existuje hned několik důvodů, proč by dovolená v Chorvatsku měla být na jednom z prvních míst seznamu kde strávit prázdniny.

Chorvatsko je domovem řady úžasně malebných krajinných oblastí a přímořských scenérií. Je tedy ideální destinací pro všechny, co chtějí uniknout každodennímu všednímu tempu životu. Ať už prozkoumáváte vnitrozemská jezera nebo odpočíváte na zlatých plážích, v této části Evropy je vždy něco magického. Chorvatsko je totiž zemí, kde bude téměř na každém kroku svědky jedinečných krás, které tady stvořila matka příroda.

Odhalte chorvatská přímořská tajemství

Úžasná chorvatská pobřežní města jsou ideální destinací pro parádní letní dovolenou. Od Jaderského moře po bujné ostrovy není nouze o úžasné scenérie a zábavné aktivity. Návštěvníci Chorvatska tady najdou velice rozmanitou krajinu. Ta zahrnuje smaragdově zelené vody, skalnaté útesy, skryté zátoky a dokonce i antické a středověké ruiny. Objevte i vy během léta chorvatská přímořská tajemství a zjistěte, proč se Chorvatsko stalo jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě.

Od křišťálově čisté vody po skryté pláže dostupné pouze lodí, Chorvatsko nabízí něco každému cestovateli. Ochutnejte tradiční italskou kuchyni na Istrijském poloostrově, nebo se vydejte na výlet na plachetnici kolem Elafitských ostrovů. Během plavby tady můžete pozorovat dokonce i delfíny a mořské želvy. Užijte si starobylou architekturu v Dubrovníku a z blízka prozkoumejte některé z dubrovnických historických pevností. A po náročném dni si odpočinete na jedné z mnoha slunečných pláží.

Objevte krásu dovolené plné adrenalinu

Dovolená v Chorvatsku je taktéž ideální možností pro všechny aktivní jedince, kteří si chtějí užít adrenalinovou zábavu. Od objevování krásného pobřeží chorvatského Jaderského moře až po prohlídku ohromujících národních parků a památek. V Chorvatsku se vždy najde spousta aktivit a památek, které vás udrží ve střehu.

Pro milovníky adrenalinu nabízí Chorvatsko širokou škálu vzrušujících outdoorových aktivit. Mezi ně patří potápění, windsurfing, paragliding a třeba i horolezectví. Chorvatsko nabízí ohromující výhledy z vrcholu hory Medvednica nebo jedinečný zážitek při plavbě přes peřeje při raftingu na divoké vodě po řece Mreznica. O vzrušující možnosti, jak prozkoumat tuto nádhernou letní destinaci, tu nikdy není nouze.

Ochutnejte delikatesy přímo na plážích

Chorvatsko je krásnou zemí, která cestovatelům nabízí možnost z blízka prozkoumat nejen její úžasné pláže, ale i místní jedinečné lahůdky. Vydejte se letos i vy na letní dovolenou do Chorvatska a ochutnejte slané chutě lokální kuchyně, připravené z čerstvě ulovených mořských plodů a exotického koření. Od šťavnatých grilovaných rybích sendvičů až po krémové mísy dušeného masa z jadranských mušlí. Chorvatské taverny a pláže poskytují příležitost k unikátnímu kulinářskému objevování.

Návštěvníci Chorvatska si mohou pochutnat na řadě tradičních pokrmů. K těm nejznámějším patří crni rižot na dalmatský způsob. Jde o uhlově černé rizoto, uvařené z inkoustu olihně a čerstvé chobotnice. Nebo ochutnejte lahodné saláty z mořských plodů. K nim se řadí i třeba brodet, jenž kombinuje bílou rybu s bramborami v pikantní rajčatové omáčce. Vychutnejte si čerstvé ovocné šťávy u venkovních plážových stánků nebo popíjejte domácí piva, uvařená lokálně ve Splitu nebo Záhřebu.

Odhalte skrytý půvab odlehlých pobřeží

Jihoevropské Chorvatsko se plným právem stalo jednou z nejpopulárnějších destinací pro letní dovolenou. Zatímco velká města země jsou během letní sezóny plná turistů, na odlehlých chorvatských pobřežích je stále co poznávat. Od skrytých zátok po nedotčené ostrovy mohou návštěvníci objevovat některá z nejkrásnějších chorvatských míst. A to vše daleko od přeplněných turistických lokalit.

Členitost chorvatského pobřeží skýtá řadu příležitostí pro všechny cestovatele, kteří touží prozkoumat jeho odlehlé oblasti. Ať už to znamená šnorchlování v křišťálově čistých vodách, nebo pěší turistiku po strmých útesech podél pobřeží. Na návštěvníky Chorvatska tu čeká spousta způsobů, jak si užít nedotčenou krásu těchto méně známých oblastí. Díky malebným rybářským vesničkám a klidným plážím v okolí se tu turisté mohou hlouběji ponořit do původní kultury, která oslavuje život jednoduše a uvolněně.

Tajemství moře

Se svým ohromujícím pobřežím, historickými památkami a živoucí kulturou nabízí Chorvatsko každému z jeho návštěvníků něco. Nezapomenutelný zážitek čeká na ty, kteří se vrhnou na objevování tajemství Jaderského moře v této mimořádné zemi. Od plavby podél starověkého pobřeží až po objevování skrytých zátok a lagun. Chorvatsko zkrátka nabízí cestovatelům nepřeberné množství příležitostí, jak objevit zázraky jeho moře.

Sluncem zalité ostrovy Hvar a Korčula jsou obzvláště oblíbené mezi turisty, co se chtějí vyřádit v křišťálově čisté vodě. Obě místa jsou známá svými malebnými přístavy. A samozřejmě také vynikajícím jachtařským zázemím. Taktéž milovníkům divoké zvěře nabízí Chorvatsko skvělou příležitost být svědkem skutečně pozoruhodného života pod hladinou. Včetně delfínů, velryb, mořských želv a dokonce tuleňů!

Bohatá kultura

Půvabné Chorvatsko je taktéž zemí s bohatou kulturou a historií. S řadou malebných míst a úžasných pláží není divu, že se stalo tak oblíbenou prázdninovou destinací. Kromě přírodních krás však existuje mnoho důvodů, proč Chorvatsko navštívit také kvůli jeho pestré kultuře.

Od starobylých hradů až po malebné vesnice. Chorvatsko je plné památek, které návštěvníkům nabízejí pohled do jeho minulosti. Turisté tady mohou prozkoumat třeba historické městské hradby, obklopující Dubrovník. Nebo se procházet dlážděnými uličkami starého města Split. Návštěva jednoho z mnoha chorvatských muzeí poskytuje ještě hlubší pohled na kulturní dědictví země. Od Městského muzea v Záhřebu, kde jsou vystaveny archeologické artefakty staré staletí, po Meštrović Atelier, věnovaný chorvatskému sochaři Ivanu Meštrovićovi.

Jaderské pobřeží

Dovolená v Chorvatsku je jedinečným zážitkem pro cestovatele, kteří hledají exotickou dovolenou. Jednou z nejoblíbenějších destinací na pobřeží Jaderského moře je i proto, že nabízí malebnou krajinu, krásné pláže a spoustu aktivit, které zabaví na dlouhé hodiny. Od rušného městského života v Záhřebu až po kouzlo starého města Dubrovníku. Tato balkánská země má co nabídnout všem, kteří se rozhodnou strávit svou dovolenou na jeho území.

Jaderské pobřeží Chorvatska se táhne od Istrie na severu až po Dubrovník na jihu. A po celé své délce nabízí nespočet možností k venkovní rekreaci, poznávání a relaxaci. Ať už dáváte přednost procházkám po úchvatných národních parcích, nebo potápění v křišťálově čistých vodách s některými z nejlepších evropských korálových útesů a mořských živočichů, o nezapomenutelné zážitky tady rozhodně není nouze.

Chorvatské pláže

Úžasné pláže jsou jednou z hlavních atrakcí Chorvatska. Jedinečná poloha tohoto státu u Jaderského moře mu přisoudila jedny z nejkrásnějších úseků pobřeží v Evropě. S výraznými mramorovanými oblázky a křišťálově čistou vodou. Mnoho ostrovů a poloostrovů v Chorvatsku nabízí spoustu míst k bližšímu prozkoumání, zahrnující drsné útesy i skryté zátoky. Návštěvníci Chorvatska se mohou vyhřívat pod středomořským sluncem nebo se věnovat dalším činnostem. K těm nejpopulárnějším patří plavání, šnorchlování, rybaření a potápění. I ti, co dávají přednost něčemu uvolněnějšímu, tu najdou spousta příležitostí, jak jednoduše relaxovat na pláži, nebo se vydat na pohodovou procházku podél pobřeží.

Významná města

Rozhodování, které světoznámé město během dovolené v Chorvatsku navštívit, může být těžké. Ideální možností je prozkoumat všechna tři největší města v Chorvatsku, Dubrovník, Split a Zadar, během jednoho pobytu. Každé z měst má své osobité kouzlo a vlastní jedinečné atrakce pro návštěvníky.

Dubrovník

Dubrovník nabízí turistům různé aktivity. Včetně okružních jízd, koupání v křišťálově čistých vodách Jaderského moře, nebo zábavě pouličních umělců na Starém Městě. Toto město se také pyšní úžasnou kuchyní z mořských plodů. Není divu, že je známé jako chorvatská perla.

Split

Split má jedny z nejlepších míst nočního života v Chorvatsku. Může se pyšnit živými bary a kluby, umístěnými podél nábřeží. Další jsou pak k nalezení na skrytých nádvořích po celém centru města.

Zadar

Chorvatsko je plné rozmanitých, úžasně krásných lokalit k prozkoumání. A ani Zadar není výjimkou. Toto starobylé město, ležící v srdci Dalmácie, je povinnou destinací pro každého, kdo v Chorvatsku hledá dokonalou dovolenou. Toto historické město, založené již v období Římské říše před více než 2.000 lety, nabízí spoustu míst k objevování.

Udělejte si procházku po centru starého města, abyste mohli vnímat jeho autentickou historii a kulturu. Obdivujte zdejší památky, jako je kostel sv. Donáta. Zajděte se podívat na Mořské varhany, které vytvářejí hudbu z vln, narážejících na pobřeží. Díky bohaté kuchyni, inspirovaná středomořskými ingrediencemi, jako je olivový olej a místní vína, tady určitě nebudete hladovět.

Istrie

Poloostrov Istrie je ideální prázdninovou destinací pro všechny, co hledají v Chorvatsku nezapomenutelný letní pobyt. Díky křišťálově čisté vodě, úžasným výhledům na hory a pulzujícím městům nabízí něco pro každého. Ať už jste milovník pláží nebo historie, v tomto idylickém koutě země najdete spoustu věcí k bližšímu poznání.

Istrie je taktéž domovem některých z nejlepších chorvatských letovisek. A to včetně Rovinje a Poreče. Obě turistická střediska nabízejí nepřeberné množství aktivit a příležitostí. Od nedotčených pláží po tradiční rybářské vesnice. Na Istrii se vždy najde něco, co turisty láká a přitahuje. Návštěvníci Istrie si také mohou užít širokou škálu vodních sportů. K nejoblíbenějším tady patří šnorchlování, jízda na kajaku a paddleboarding. Zkrátka činnosti, ideální k trávení času s rodinou nebo přáteli!

Koupání a potápění

Chorvatsko je jednou z nejneuvěřitelnějších prázdninových destinací v celé Evropě. Ti, kteří chtějí naplno využít teplé, křišťálově čisté vody na chorvatském pobřeží Jaderského moře, nejčastěji volí dvě nejoblíbenější volnočasové aktivity. Těmi jsou pochopitelně plavání a potápění.

Koupání v moři v Chorvatsku bývá opravdu jedinečným zážitkem. S teplotami, které během hlavní sezóny dosahují v průměru 25 °C, je pravděpodobné, že ani vy neodoláte a ponoříte se do chladivých vod Jaderského moře. Některá místa nabízejí úžasný výhled na okolní ostrovy a pobřeží. Jsou tak ideální pro všechny, co si chtějí udělat nějaký čas a odpočinout si v mělkých vodách podél břehu. Ti, kteří chtějí něco aktivnějšího, mohou nezkusit šnorchlování nebo jízdu na kajaku.

Přístrojové potápění je pak dalším fantastickým způsobem, jak blíže prozkoumat chorvatský podmořský svět.

Možnosti ubytování

V Chorvatsku mají cestovatelé k dispozici spoustu možností ubytování. Ať už hledáte ubytování v luxusním hotelu, nebo byste si raději pronajali byt. Na dovolené v této úžasné destinaci vždy najdete něco, co bude vyhovovat vašim potřebám. K dispozici je tu i spousta tradičních chorvatských domů, které nabízejí jedinečné zážitky z ubytování s vlastním kouzlem a stylem.

Pokud hledáte něco modernějšího, můžete vybírat z mnoha luxusních hotelů. Ty poskytují svým hostům i luxusní vybavení, jako jsou bazény nebo lázně. Mohou se také pochlubit vynikajícími restauracemi a bary. To ocení zejména hosté, kteří chtějí ochutnat místní kuchyni. Kdo chce levnější ubytování, tomu Chorvatsko nabízí množství hostelů a kempů. Řada z těchto míst dokonce nabízí výrazné slevy na prodloužené pobyty.

Lokální gastronomie

Návštěva Chorvatska je taktéž skvělou příležitostí zažít jedinečnou kulturu tohoto jadranského národa. A stejně tak si dopřát jeho úžasnou kuchyni. Jídlo a noční život jsou dva z klíčových prvků, díky kterým je Chorvatsko tak atraktivní prázdninovou destinací.

Pokud jde o místní jídlo, chorvatská kuchyně je plná lahodných pokrmů. Nejčastěji z mořských plodů. Stejně tak v ní ale najdete vydatné masové recepty s uzenou šunkou, dalmatským pudinkem a dalšími specialitami. Nechybí ani spousta tradičních jídel pro vegetariány. K nim patří Kupříkladu pečivo, plněné sýrem, nebo bramborové lívanečky. A chcete-li skutečně ochutnat chorvatskou kulturu, vydejte se do jedné z mnoha tradičních restaurací, roztroušených po celé zemi. Mnohé totiž nabízejí živá hudební vystoupení, která konzumaci jídla ještě oživí.

V noci pak ožívají chorvatská živá města energií z restaurací a hospod, nabízejících řemeslná piva, vyrobená z místních surovin. A také z vináren, specializovaných na lokální odrůdy vína.

Užijte si pobyt

Úžasná krajina, bohatá historie a rozmanitá kultura dělají z Chorvatska takřka dokonalou destinaci pro letní dovolenou. Se svými křišťálově čistými vodami a úchvatnými scenériemi je Chorvatsko bezpochyby jednou z nejkrásnějších zemí Evropy. Poté, co strávíte nějaký čas objevováním této úžasné země, si můžete být jisti, že si zpět domů odvezete vzpomínky, které vám zůstanou na celý život.

Ať už se rozhodnete strávit dny v Chorvatsku odpočinkem na pláži, nebo se chystáte prozkoumat všechny jeho atrakce a památky, jedna věc je jistá. Svůj pobyt si určitě užijete. Od pulzujících měst, jakými jsou Dubrovník a Záhřeb, až po malá pobřežní města, k nimž patří třeba Makarska. V Chorvatsku si totiž každý najde něco. A pokud vás ani toto nepřesvědčí, možná váš názor změní jeho vynikající místní kuchyně. Kamkoli v Chorvatsku přijedete, nabídne vám jedny z nejlepších jídel v Evropě.