Kypr

Znovuobjevte Kypr

Kypr je krásným ostrovem, nabízejícím všem svým návštěvníkům fantastickou letní dovolenou u moře. Zejména jeho jihozápadní část je jednou z nejoblíbenějších destinací na Kypru, která každoročně přiláká tisíce turistů. Zdejší letoviska, se svými křišťálově čistými vodami a písečnými plážemi, poskytují ideální prostředí všem, kteří si chtějí odpočinout a relaxovat pod středomořským sluncem.

Kyperské pobřeží však není jen místem k odpočinku, ale také skvělou příležitostí k prozkoumání kyperské kultury a historie. Návštěvníci Kypru mohou navštívit několik archeologických lokalit, nebo zajít do některého navštívit místní muzea a blíže se seznámit se s kyperskou minulostí. Stejně tak najdete na Kypru spoustu restaurací a kaváren, nabízejících tradiční kyperskou kuchyni.

Jedincům, kteří hledají více dobrodružství, jsou na Kypru k dispozici četné vodní sporty. K těm oblíbeným patří třeba vodní skútr, paddleboarding či parasailing. Anebo se vydejte na výlet lodí, které vám poskytne úžasný výhled na kyperské pobřeží z jiné perspektivy. Znovuobjevení ostrova Kypr, coby místa odpočinku a relaxace na středomořské pláži, bude bezpochyby nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo hledá během letní dovolené u moře zábavu na slunci.

Středomoří políbené sluncem

Letní dovolená u moře na Kypru je perfektním způsobem, jak si odpočinou ve regionu sluncem políbeného Středomoří. Kypr je ostrovní zemí ve východní části Středozemního moře, známou díky své křišťálově čisté vodě a písečným plážím. Příjemně teplé počasí, osvěžující mořský vánek a úchvatné výhledy dělají z Kypru oblíbenou destinaci turistů z celého světa.

Aktivní návštěvníci Kypru si na zdejších plážích mohou dopřát různé vodní sporty, jako je jet-ski, šnorchlování či potápění. A přitom se opalovat na jedné z mnoha zdejších úžasných pláží. Naopak ti, co si chtějí odpočinout, se mohou těšit na lázeňské relaxační procedury, jako jsou masáže anebo ošetření obličeje s použitím místních surovin, jako je olivový olej či sůl z nedalekého Mrtvého moře.

Kypr je také místem mnoha archeologických nalezišť se starověkými ruinami, starými tisíce let. Návštěvníci ostrova mohou tato místa blíže prozkoumat a zároveň se dozvědět o bohaté historii a kultuře Kypru. Letní dovolená u moře na Kypru, během níž budete mít vždy co poznávat a dělat, nabízí nezapomenutelný zážitek, po kterém se budete cítit příjemně odpočati a omlazeni.

Příjemné vzpomínky na léto

Letní dovolená u moře na Kypru je skvělým způsobem, jak si vytvořit hezké vzpomínky. Ostrov má v rukávu četné písečné pláže, křišťálově čisté vody a teplé počasí. Tato kombinace poskytuje rekreantům ideální prostředí k odpočinku a relaxaci. Jednou z nejlepších věcí na kyperském pobřeží je to, že je snadno dostupné odkudkoli na ostrově. Z jakéhokoliv místa na Kypru obvykle není třeba cestovat dále než asi 20 kilometrů. Je tady tudíž snadné najít krásné místo, kde strávit příjemné letní dny.

S tolika letovisky, roztroušenými po celém pobřeží, mají turisté na Kypru spoustu možností, pokud jde o výběr, kde se ubytovat. Každé kyperské letovisko má své vlastní jedinečné kouzlo a charakter. Všechna ale sdílí jeden společný rys. Úžasný výhled na Středozemní moře. Ať už na Kypru hledáte místo s rušným nočním životem, nebo chcete svou dovolenou strávit někde na tichém a odlehlém místě, každý si tady najde to své.

Během pobytu na Kypru si taktéž můžete užít různé outdoorové aktivity. K těm nejoblíbenějším se řadí v každém případě plavání a šnorchlování. Oblíbenou aktivitou v kyperských letoviscích je i prosté lenošení na pláži. Třeba s dobrou knihou pod slunečníkem. Zamilujete si také objevování tradičních vesnic po celém ostrově. V nich můžete ochutnat tradiční kyperskou kuchyni a dozvědět se více o místním bohatém kulturním dědictví. Letní dovolená u moře na Kypru celkově nabízí nezapomenutelný zážitek, který ve vás zanechá nezapomenutelné vzpomínky na další dlouhé roky.

Přímořská pauza

Pokud hledáte na léto dovolenou u moře, Kypr je ideální destinací. S průzračně čistou vodou, překrásnými písečnými plážemi a spoustou slunečního svitu není divu, že ostrov již celá desetiletí přitahuje turisty z celého světa. Ať už plánujete na dovolené relaxovat a odpočinout si, nebo si třeba chcete vyzkoušet vodní sporty jako je potápění, na Kypru si každý najde něco.

Jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou u moře je na Kypru letovisko Ayia Napa. To najdete na kyperském jihovýchodním pobřeží. Může se pochlubit jedněmi z nejlepších pláží na ostrově. Kupříkladu návštěva pláže Nissi se zlatým pískem a tyrkysovou vodou je jakousi povinností každého, kdo se v této části Kypru nachází. Je také místem, kde můžete zajít do několika skvělých plážových barů a restaurací a v nich si vychutnat studený nápoj případně lahodné jídlo. A přitom se ještě opalovat.

Dalším skvělým místem k parádní dovolené u moře na Kypru je i Limassol. Známé hlavní město večírků na Kypru se může pochlubit spoustu barů a klubů, které vás po setmění parádně zabaví. Během dne zase zamiřte na jednu z mnoha pláží, jako je Lady’s Mile Beach, popřípadě Governors Beach. Tady si můžete užít koupání a opalování v naprostém klidu, daleko od davů dalších turistů. Ať už cestujete sami nebo s rodinou či přáteli, kyperský Limassol vás určitě nezklame.

Užijte si ostrovní život

Kypr je ostrovním státem, jenž se může pochlubit úchvatnými plážemi, křišťálově čistou vodou v moři a celoroční spoustou slunečního svitu. Kombinace, ideální ke strávení prvotřídní letní dovolené u moře. Zvuk vln, narážejících na zdejší břehy, sluncem políbené pláže a lehátka se slunečníky jsou jen špičkou ledovce, pokud jde o odpočinek na Kypru. Tento středomořský ráj má co nabídnout všem, co hledají pauzu od své pravidelné rutiny.

Ať už hledáte dobrodružství nebo odpočinek, na Kypru si určitě vyberete. Udělejte si procházku po jedné z mnoha malebných pláží, jako je Fig Tree Bay či Nissi Beach. Anebo si na nich rovnou vychutnejte skvělé opalování a koupání v tyrkysových vodách. A pokud toužíte po nějakém vzrušení, vyzkoušejte parasailing či jízdu na vodním skútru. Můžete tak učinit třeba na pláži Protaras.

Turisté, hledající vnitřní klid, se mohou vypravit třeba do kláštera Ayia Napa. Tady můžete meditovat uprostřed krásné architektury, obklopené uklidňujícími zahradami. Nebo se ponořte do jednoho z mnoha přírodních horkých pramenů, které se nacházejí na vícero místech tohoto nádherného ostrovního státu. Ať už jsou vaše preference jakékoli, Kypr má vždy co nabídnout. A vždy zaručuje parádní letní dovolenou u moře.

Okouzlující léto

Letní dovolená u moře na Kypru nabízí všem zájemcům nádherný zážitek s úžasnými plážemi, příjemně teplou vodou a krásnými západy slunce. Ostrov se může pochlubit některými z nejlepších pláží v Evropě. Přičemž každá z nich nabízí jedinečnou směs křišťálově čisté vody a bílého písku. Některými z nejoblíbenějších pláží na Kypru jsou Nissi Beach, Coral Bay Beach a Fig Tree Bay.

Kromě opalování a chladivého vánku od Středozemního moře se návštěvníci Kypru mohou věnovat i různým vodním sportům, jako je windsurfing, jízda na vodním skútru a potápění. Těm jedincům, kteří dávají přednost spíše pobytu na souši, jsou k dispozici po celém ostrově četné značené turistické stezky.

Vedle krásných scenérií a venkovních aktivit je Kypr také daleko za svými hranicemi známý svou bohatou historií, sahající až do starověku. Návštěvníci Kypru tu mohou prozkoumat starověké ruiny, jako je Kourion, a navštívit muzea, představující široké veřejnosti kyperské kulturní dědictví. Vzhledem k tomu, že během letní dovolené u moře toho můžete na Kypru vidět a dělat spoustu, určitě tady zažijete okouzlující čas dovádění pod sluncem.

Radost i odpočinek

Mnoho z těch, kteří touží po odpočinku a relaxaci, bude považovat letní dovolenou u moře na Kypru za skutečně splněný sen. Vždyť kde jinde se dá lépe radovat a těšit ze středomořského slunce než právě na Kypru? Ostrov nabízí svým návštěvníkům řadu pláží, které uspokojí všechny požadavky, preference i přání. Od odlehlých zálivů a skrytých zátok až po úseky, vhodné k rodinné dovolené. Nebo živá místa se nekonečnou zábavou a monstrózními večírky. Křišťálově čisté vody podél pobřeží Kypru jsou jako stvořené k plavání, šnorchlování anebo prostě jen k odplavení všech vašich všedních starostí.

Vedle prvotřídních pláží si můžete během letní dovolené na Kypru užít i spoustu dalších aktivit. Projděte se okouzlujícími přímořskými letovisky jako Limassol a Larnaca. A objevte během procházek jejich bohatou historii a kulturu. Navštivte starobylé ruiny, jako je archeologický park Kato Paphos, nebo prozkoumejte malebné horské vesnice, k nimž patří třeba Omodos. A samozřejmě si dopřejte lahodnou středomořskou kuchyni v místních tavernách, podávajících čerstvé mořské plody, grilovaná masa, mísy mezze a osvěžující nápoje.

Ať už jsou vaše preference jakékoliv, letní dovolená u moře na Kypru bude nezapomenutelným zážitkem, po kterém se budete cítit odpočatí a omládlí. Ať už hledáte dobrodružství nebo klid, tento překrásný ostrov má všechno.

Pobřežní pohádka

Se svými křišťálově čistými vodami a úchvatnými plážemi je Kypr ideální destinací pro každého, kdo si chce dokonale užít a vychutnat letní dovolenou u moře. Ostrov se může pochlubit mnoha pobřežními městy, z nichž každé nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek. Od rušného Limassolu až po okouzlující vesničku Latchi, na Kypru si každý z jeho návštěvníků najde to, co bude odpovídat jeho představám a přáním.

Jedním z vrcholů cesty na Kypr je prozkoumávání jeho úžasného pobřeží. Návštěvníci Kypru se mohou klidně procházet po malebných promenádách, nebo se vydat za dobrodružstvím na mořskou hladinu a vyzkoušet vodní sporty jako je windsurfing a paddleboarding. A když je čas na odpočinek, k dispozici je tady spousta plážových barů a restaurací, kde si můžete vychutnat místní vynikající kuchyni. A zároveň se můžete kochat úžasným výhledem.

Ať už hledáte romantický útěk od všedních starostí, nebo zábavnou rodinnou dovolenou, Kypr má nachystáno vše. Tak si rezervujte svou letní dovolenou u moře na Kypru ještě dnes a zažijte pobřežní pohádku jako nikdy předtím.

Nová definice odpočinku

Kypr je ostrovní zemí, známou svými neuvěřitelnými plážemi a bohatou kulturní historií. Letní dovolená u moře na Kypru je jedním z nejlepších způsobů, jak si dokonale užít tuto krásnou destinaci. Křišťálově čisté vody ostrova, pláže s jemným pískem a pulzující noční život z něj dělají perfektní útočiště k relaxaci, dobrodružství i objevování.

Jedinečná směs starověkých ruin, tradičních vesnic a moderních měst nabízí něco každému, kdo na Kypr přicestuje. Můžete se třeba vydat na průzkum tradičních trhů, plných výrobků místní řemeslné výroby. Nebo navštivte některé ze světově proslulých archeologických nalezišť, jakými je například Paphos. Jeho historie sahá až do roku 400 před naším letopočtem.

Za soumraku se pak ponořte do pulzujícího nočního života na Kypru. Vychutnejte si živé bary a restaurace při popíjení osvěžujících koktejlů třeba přímo pod hvězdami. Letní dovolená u moře na Kypru je dokonalým způsobem, jak načerpat nové síly. A zároveň zažít vše, co tento sluncem políbený ráj nabízí.

Podmanivé kulinářské speciality

Nelze mluvit o Kypru a jeho kulinářských specialitách aniž by byla zmínka o pokrmech z mořských plodů. Díky své geografii, kdy je to k moři odkudkoliv jen kousek, si místní osvojili umění rybolovu. A následné začlenění úlovku do svých pokrmů. Vody kolem ostrova jsou domovem různých druhů ryb, mezi něž patří parmice, mořský okoun a mořský cejn. Ty se na Kypru často grilují nebo pečou s čerstvými bylinkami, jako je rozmarýn a tymián. Chcete-li ochutnat něco mimořádnějšího, můžete vyzkoušet třeba chobotnici vařenou na víně a česneku, případně plněnou sýrem feta.

Kromě mořských plodů se Kypr může pochlubit také řadou masných jídel, která jistě uspokojí touhy každého masožravce. Jedním z pokrmů, které určitě musíte ochutnat, je kleftiko. Jde o jehněčí maso pomalu pečené v hliněné peci celé hodiny, dokud neodpadne od kosti. Dalším oblíbeným jídlem je souvla. Velké kusy vepřového nebo kuřecího masa, napíchnuté na dlouhých jehlicích a pečené na otevřeném plameni. Zvenku do křupava, ale uvnitř přitom zůstávají měkké.

Žádné jídlo by ale nebylo kompletní bez dezertu. Sladkou lahůdkou na Kypru, kterou byste měli vyzkoušet, jsou loukoumades. Malé koblihy, pokapané medovým sirupem a posypané skořicí. Dalším dezertem, který stojí za ochutnání, je baklava. Vrstvy filo těsta, plněné nasekanými ořechy a namočené ve sladkém sirupu, uspokojují svou chutí a křupavostí při každém soustu.

Prozkoumejte kouzelné pobřeží

Hledáte místo, kde strávit příjemnou letní dovolenou u moře? Nehledejte nic jiného než kouzelné středomořské pobřeží Kypru. Díky tyrkysově modré a křišťálově čisté vodě a úžasným plážím je tento ostrovní ráj ideální pro všechny, kteří hledají odpočinkovou a omlazující dovolenou.

Ať už se chcete jen bezstarostně opalovat na jedné z mnoha písečných pláží, prozkoumávat půvabná přímořská města nebo si dopřát lahodnou místní kuchyni, na krásném kyperském pobřeží si každý najde to, po čem touží. Od živých letovisek Ayia Napa a Limassol až po klidnější vesnice, jako je Polis a Latchi. Na Kypru máte vždy na výběr ze spousty možností, které uspokojí každý vkus i rozpočet.

Proč si tedy nezarezervovat svou letní dovolenou už nyní a neobjevit vše, co tato okouzlující destinace může nabídnout? Ať už cestujete sami nebo s rodinou či přáteli, dovolená u moře na Kypru bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Kam na Kypru?

Trávit dovolenou na Kypru můžete v celé řadě populárních letovisek. K těm nejznámějším patří v každém případě Ayia Napa. Ayia Napa je letoviskem na jihovýchodním pobřeží Kypru, známým svými plážemi, bohatým nočním životem a možností provozovat nejrůznější vodní sporty. Druhým největším městem na Kypru je Limassol. Limassol se nalézá na jihozápadním pobřeží ostrova. Má krásné pláže, nákupní centra, spoustu restaurací a o zábavu po setmění se starají noční kluby.

Pafos je městem na západním pobřeží Kypru, známým svými archeologickými památkami, jako jsou Hrobky králů nebo mozaiky v Dionýsově domě. Larnaka pak leží na jihovýchodním pobřeží Kypru a proslavila se svými plážemi, tradičními tavernami či katedrálou sv. Lazara. Na jihovýchodním pobřeží Kypru leží i další letovisko Protaras. Protaras je vyhlášený krásnými plážemi a klidným prostředím.

Tato letoviska jsou na ostrově turisty nejnavštěvovanější, ovšem Kypr má v zásobě spousty dalších míst, které rozhodně stojí za to navštívit alespoň v rámci výletu.

Kde se vykoupat?

Na kyperském pobřeží najdete mnoho krásných pláží, na nichž se dá strávit příjemný den u vody. Zde je pouze několik těch nejznámějších.

Pláž Nissi Beach byste našli u vyhlášeného letovisku Ayia Napa na jihovýchodním pobřeží ostrova Kypr. Mezi turisty je oblíbeným místem s jemným pískem na svém povrchu, průzračně čistou vodou v moři a širokou nabídkou vodních sportů a dalších aktivit. Je taktéž ideálním místem ke koupání rodin s dětmi, neboť moře zde klesá do hloubky je pozvolna. Další populární pláží, kterou určitě stojí za to navštívit, je Fig Tree. Tuto pláž najdete v zátoce nedaleko letoviska Protaras na jihovýchodním pobřeží ostrova. Pláž Fig Tree má písečný povrch, po většinu času klidné moře a mnoho restaurací a barů ve svém okolí. S úžasným výhledem na nedaleké útesy je tato pláž rájem pro plavce i milovníky opalování.

Nedaleko města Pafos se můžete vykoupat na pláži s názvem Coral Bay. Tato pláž na západním pobřeží Kypru se může pyšnit zlatavým pískem na svém povrchu, klidnou hladinou moře a skvělými podmínkami ke šnorchlování a potápění. Governor’s Beach je k nalezení v blízkosti města Limassol na jihovýchodním pobřeží Kypru. Tato pláž vás potěší čistou vodou, zajímavými kamennými útvary a několika malými zátokami.

Pláž Lara Beach se rozkládá na západním pobřeží Kypru poblíž Akamasu. Písečný povrch sem láká k hnízdění mořské želvy, které tuto překrásnou pláž proslavily. Všechny tyto pláže jsou hojně navštěvovány turisty, ale Kypr má mnoho dalších krásných pláží, které stojí za to blíže poznat.

Poklady starověkých národů

Letní dovolená u moře na Kypru taktéž nabízí všem turistům jedinečnou příležitost blíže prozkoumat pozůstatky osídlení starověkými národy. Tento jedinečný ostrov, nacházející se na křižovatce tří kontinentů, byl osídlen již od pravěku. A viděl přicházet a odcházet četné civilizace. Návštěvníci ostrova mohou na různých archeologických nalezištích obdivovat řadu artefaktů z různých epoch a kultur.

Jedním z míst, která musíte navštívit, pokud se zajímáte o historii, je Kourion. Toto starobylé město na jihozápadním pobřeží Kypru bylo za římských dob vzkvétající metropolí. Návštěvníci mohou obdivovat jeho amfiteátr, jenž nabízí úžasný výhled na Středozemní moře. Nebo se procházet ruinami jeho nádherných vil se složitými mozaikami. zobrazujícími výjevy z mytologie.

Dalším fascinujícím historickým místem je hrad Kolossi. Ten byl postaven kolem roku 1210 a v roce 1454 přestavěn do současné podoby. Během benátské nadvlády vyrostl v blízkosti hradu cukrovar, jenž hrál zásadní roli při vývozu třtinového cukru z Kypru do Evropy. Dnes mohou návštěvníci prozkoumat jeho dobře zachovalé nádvoří, kapli a kobku, které poskytují pohled do života před staletími.

Návštěvníci Kypru mohou též prozkoumat starověké chrámy a hrobky, které se kdysi používaly k bohoslužbám. Právě takovým místem je archeologický park Kato Paphos, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tento rozsáhlý komplex zahrnuje ruiny z různých období, včetně prehistorických dob, římské nadvlády a raného křesťanství. Dalším zážitkem bývá návštěva mešity Hala Sultan Tekke poblíž Larnaky. Ta byla postavena na místě, kde údajně zemřela Mohamedova teta během své návštěvy Kypru v roce 647 našeho letopočtu.

Jedinci, kteří se zajímají o novější historii, se mohou vypravit do několika muzeí s expozicí kyperského umění a kultury za posledních několik století. Městské muzeum Leventis v Nikósii má rozsáhlou sbírku, zahrnující vše od lidového umění po fotografii. Archeologické muzeum v Limassolu zase nabízí pohled do středověkého života na tomto středomořském ostrově s ukázkou artefaktů z místních vykopávek.

Jistota slunce

Jednou z nejlepších věcí na dovolené na Kypru je počasí. Díky dlouhým horkým létům a mírným zimám je snadné pochopit, proč sem rok co rok cestuje za odpočinkem takové množství turistů. Nejen, že na Kypru můžete trávit celé dny lenošením na pláži a opalovat se, ale je zde k dispozici spousta dalších aktivit a činností, které můžete vyzkoušet nebo se jim věnovat.

S tolika přírodními krásami na každém rohu je ovšem snadné zapomenout, že Kypr má také bohatou historii. Udělejte si mezi lenošením a opalováním čas a prozkoumejte některé z fascinujících starověkých památek a dalších zajímavých míst na ostrově. Vydejte se třeba na pláž Petra tou Romiou. Údajně jde o místo, kde se řecká bohyně lásky Afrodita vynořila z moře. Ať už jsou vaše zájmy jakékoli, letní dovolená u moře na Kypru nabízí nezapomenutelný zážitek. Po návratu z Kypru se budete cítit příjemně a uvolněně ještě dlouho poté, co vaše opálení od středomořského slunce vybledne.

Neznámá zimní říše divů

Zatímco asi každý zná Kypr coby letní destinaci pro dovolenou u moře, málokdo ví, že po skončení letní sezóny se postupně promění v zimní říši divů. Od prosince do února se ostrov promění v malebnou scénu se zasněženými horami, ledovými jezery a mrazivými lesy. Pohoří Troodos je oblíbeným cílem milovníků lyžování a snowboardingu. Nabízí totiž hned čtyři lyžařské areály se sjezdovkami, na kterých si dobře zalyžují všechny výkonnostní úrovně lyžařů.

Kromě lyžování je na Kypru k dispozici spousta dalších zimních aktivit, které si tady můžete v zimních měsících užít. Turistické stezky vedou zájemce nádhernou krajinou borových lesů a horských vrcholů, pokrytých sněhem. Návštěvníci ostrova se mohou také zúčastnit procházek přírodou s průvodcem nebo vyjížděk na koni po venkovských stezkách. A jak se lépe zahřát po dlouhém dni, stráveném v mrazu, než si dopřát horké svařené víno nebo tradiční kyperské polévky v jedné z útulných taveren, rozesetých kolem?

Zatímco naprostá většina turistů cestuje na Kypr během letní dovolené, stojí za zvážení podniknout sem výlet i v zimě. A zažít kyperskou okouzlující zimní říši divů na vlastní kůži.